streda 21. marca 2012

Mrkvový koláč


Tak tento blog je ešte horúci :)  Mrkvovú tortu som chcela vyskúšať už dávnejšie ale ten správny recept som našla až teraz. Plán bol síce počkať až na víkend ale ani chýbajúce vajíčka ma neodradili isť v teplákoch z pohodlia domova do obchodu a pustiť sa do toho:)

Recept je veľmi jednoduchý:

200 g trstinového cukru
2 PL Golden sirupu alebo medu
120 ml arašidového oleja alebo iného rastlinného oleja
3 vajíčka
125 g pohankovej múky
125 g hladkej múky
1/2 prášku do pečiva
250 g mrkvy
citrónová kôra z 1 citróna
citrónová šťava z 1 citróna
štipka muškátového orieška


Cukor, syrup a olej som zmiešala. Pridala som vajíčka, potom múku s práškom do pečiva, na hrubo nakrájanú mrkvu a všetko korenie. Kľudne cesto ochutnajte či vám chutí a prípadne pridajte škoricu alebo badián. Potom cesto vlejeme do vymastenej a pomúčenej formy a pečieme v rozohriatej rúre pri 180 stupňoch cca 1 hodinu. 



Koláč je pekne vláčny a skvele sa k menu hodí pohár mlieka alebo krém fraiche:)

A čo je to Golden sirup? Je to sirup z kvasnicového extraku, soli, zeleninového a zelerového extraktu, ktorý sa vyrába už 127 rokov:) Okrem toho, že je balený v nádhernej plechovke chutí skvelo! viac info na http://www.lylesgoldensyrup.com/syrups.php

Dobrú chuť!


utorok 20. marca 2012

Pasta



Urobiť si doma vlastné cestoviny je skvelá zábava. Je to oveľa jednoduchšie ako to na prvý pohľad vyzerá  a dokonca na to nepotrebujete ani ten prístroj na výrobu cestovín :)  Prvý krát sme to doma skúšali minulý víkend. Obligatórne najprv malý okuk na you tube a išli sme do toho. Výsledok bol viac než výborný a chuť oproti sušeným neporovnateľná.         

Na 2 porcie potrebujeme:      

200 g múky na cestoviny z tvrdej pšenice
2 vajíčka
1 ČL olivového  oleja
štipka soli


Pri ceste na cestoviny platí jednoduché pravidlo: na 100 g múky 1 vajíčko alebo 2 žĺtka. Pri múke by som neexperimentovala a stavila na špeciálnu múku zo semoliny. Dá sa kúpiť napr. v potravinách Pesto&Co. 

Do misky dáme múku, vajíčka, olivový olej a podľa mojej vlastnej skúsenosti aj štipku soli. Všetko zmiešame a vypracujeme cesto. Pri tomto pomere surovím je cesto raz dva hotové.


A teraz sa začína najväčšia zábava. 

Sú dve možnosti: Prvá je, že cesto vyváľkame do požadovanej hrúbky, ak by sa lepilo pomúčime ho. Potom cesto jemne zrolujeme ako palacinku, odrežeme okraje a nakrájame asi pol centimetvové kúsky, ktoré ihneď rozrolujeme.


Ak máte prístroj, cesto nakrájajte na cca tri časti. Najprv treba cesto trochu roztlačiť aby sa vošlo do stroja. Ja som musela cesto poriadne utľapkať a niekoľko krát preložiť aby malo cesto cca rovnakú šírku. Okraje, ktoré boli na krivo som jednoducho orezala a použila v ďalšej várke.




Cesto som zrolovala a opatrne nakrájala aby sa k sebe neprilepilo. Potom už len varíme v osolenej vode asi 2-3 minúty.


Napriek tomu, že som nebola veľkým priaznivcom paradajkových omáčok, naše prvé cestoviny som podávala práve s paradajkami. Na panvici som orestovala cibuľku, pridala mäso z rebierok, ktoré som piekla deň pred tým. Pridala som paradajky z konzervy, podliala trochou vína, osolila, okorenila a chvíľu dusila. Na záver som pridala bazalku. Podávala som s parmezánom a vínkom :)




Dobrú chuť!

nedeľa 11. marca 2012

Hrášková polievka na slaninke s čili


Opäť jedna rýchla záležitosť. Táto polievka na mňa čakala skoro pripravená, kým som sa vrátila domov a preto mi chutila ešte viac :))

Budeme potrebovať:
100 g slaninky (nemusí byť)
150 g zemiakov
300 g mrazeného hrášku
0,5 l vývaru
bobkový list
majoránku
čierne korenie, soľ
čili papričku
tymián

a na ozdobu:

kúsok čili papričky
tekvicové semiačka
olivový olej

Slaninku  pokrájame na kocky a dáme do hrnca. Trochu orestuje a pridáme bobkový list, na drobno nakrájanú čili papričku, dve vetvičky tymiánu a 2-3 minúty ďalej restujeme.

Pridáme na kocky nakrájané zemiaky a zalejeme vývarom. Varíme asi 10-15 minút pokiaľ zemiaky nie sú uvarené. Vyberieme tymián, pridáme hrášok a po dvoch minútach celú polievku rozmixujeme. Ochutnáme a podľa chuti osolíme a okoreníme.

Čo dodá takej obyčajnej polievke niečo navyše sú na olivovom oleji opražené tekvicové semiačka a čerstvo nakrájané čili. Pri restovaní semiačok si treba dať pozor a panvicu zakryť sitkom pretože semiačka pukajú ako popcorn.

Polievku na záver ešte pokvapkáme olivovým olejom,  okoreníme čerstvo pomletým korením a hneď podávame!


Dobrú chuť!


pondelok 5. marca 2012

Mrkvová polievka s červenou šošovicou a humusom



Polievku považujem za plnohodnotné jedlo - a hlavne cez týždeň, keď mám chuť na teplú večeru a nechce sa mi stráviť večer pri šporáku. Spolu s domácim humusom je to neskutočná dobrota. Namiesto večerných televíznych novín si uvarte jedlo, ktoré príjemne zasýti.


Na 3-4 porcie potrebujeme:
550 g mrkvy
200g zemiakov
1 menšiu červenú cibuľu
0,5 l zeleninového alebo kuracieho vývaru
100 g červenej šošovice
Olivový olej
štipku muškátového oriešku a muškátového kvetu
soľ, korenie

Na humus:
1 konzerva cíceru
2 PL tahini
1 PL olivového oleja
šťava z jedného citróna
2 strúčiky cesnaku
soľ, korenie

Na oleji speníme na drobno pokrájanú cibuľku, pridáme nakrájanú mrkvu a zemiaky a chvíľu restujeme, kým mrkva trochu nezhnedne. Zalejeme vývarom a varíme asi 20 minút, kým nie sú mrkva a zemiaky uvarené. V druhom hrnci dáme zovrieť osolenú vodu a asi 5 minút v nej povaríme červenú šošovicu. Potom ju scedíme a dáme nabok.

Ako sa nám varí polievka pustíme sa do humusu. Humus je fantastická príloha nielen k pečivu ale aj ako dip k surovej zelenine. Humus väčšinou doma pripravuje drahý pretože je v tom expert a vie ho urobiť aj poslepiačky :) Postup je úplne jednoduchý proste všetky ingrediencie spolu rozmixuje a ochutnáme. Musí byť cítiť cícer, cesnak a citrónová šťava. Podľa chutí osolíme a okoreníme a odložíme.

Vrátime sa k polievke. Pridáme polovicu uvarenej šošovice do mrkvovej zmesi a všetko rozmixujeme. Ak je polievka príliš hustá pridáme trochu vývaru alebo vody, chvíľu prevaríme tak aby mala požadovanú konzistenciu. Ja mám tieto polievky rada husté, kedže tvoria aj hlavný chod :)

Do polievky pridáme čerstvo postrúhaný muškátový oriešok a štipku muškátového kvetu. Kedže je mrkva dosť sladká, polievku poriadne osolíme a okoreníme. Podávame so zvyšnou šošovicou a pečenou bagetou potretou poriadnou vrstvou humusu.



Dobrú chuť!